Parametry zahrad

Zimní zahrada rozšiřuje půdorys domu o další, neobvykle prosvětlený prostor, ve kterém se budete cítit jako v přírodě. Pokud se rozhodujete investovat nemalé peníze do její výstavby, určitě uvítáte několik praktických informací pro případný projekt.

Ze zahrady obklopující náš dům se můžeme ve skutečnosti těšit jenom několik měsíců v roce. Od podzimu do jara nám příroda většinou citelně chybí. Přitom však existuje způsob, jak dostat zeleň celoročně do domu – je jím vybudování zimní zahrady, která
určitě zvýší kvalitu života v rodinném domě. Základním předpokladem pro fungující zimní zahradu je správná definice jejího využití.
Od toho se odvíjí volba umístění, konstrukčních materiálů i druhů pěstovaných rostlin. Každý majitel zimní zahrady vám potvrdí, že stačí krok a je venku. Přesně tak málo totiž potřebuje k tomu, aby opustil prostor ohraničený čtyřmi stěnami a ocitl se v prostoru zalitém sluncem a vyplněném květinovou nádherou. Není tedy divu, že se poptávka po zimních zahradách neustále zvyšuje. Tyto skleněné stavby slouží nejen k novostavbám, kde jsou již zahrnuté do projektu, ale i na místě ve starší zástavbě, jako například zádveří, chodba, rekonstrukce původních verand nebo jakákoliv odkrytá terasa, balkon či lodžie.

Možnosti využití skleněných prostor zimní zahrady jsou velmi rozmanité. Konstrukce a vybavení však musí být přesně přizpůsobeny individuálním účelům. Pokud je zimní zahrada opatřena prosklenými plochami s vysokými tepelně izolačními vlastnostmi, dělá svému jménu čest i v chladných ročních obdobích. Pokud však máte zájem využívat prostor především v letních měsících, nebo bude-li zimní zahrada sloužit pouze pro dekorativní umístění rostlin, nemusí být náklady vynaložené na stavbu a tepelnou izolaci tak vysoké. Zimní zahrady obvykle poskytují nejen možnost příjemného posezení, ale může v nich být s úspěchem umístěna i pracovna. Zimní zahrada také nemusí být vždy situovaná k jihu: pracovnu si můžete stejně dobře zřídit i na severní straně, rostlinám bude naopak vyhovovat západ a východní strana vám poskytne slunce již u snídaně..

Definice zimní zahrady
Zimní zahrada je uzavřený prostor, zpravidla přičleněný k domu. Její strop a stěny jsou tvořeny v maximální míře prosklenými plochami.

Funkce zimní zahrady
Zimní zahrada v našich podmínkách nejčastěji slouží jako obytná hala, tedy jako místo k odpočinku, což je dáno její příjemnou atmosférou evokující pobyt venku v přírodě. Velkou výhodou je jak těsná blízkost obytných místností a zázemí, tak i bezprostřední kontakt se zelení, venkovní zahradou či výhled do krajiny.

Význam polohy
Při výběru polohy zimní zahrady je třeba brát v úvahu dráhu slunce, plochý dopad paprsků a krátký sluneční svit v zimě. Východní poloha se hodí například pro pracovnu, která bude chráněna před silnými poledními paprsky, pozdě odpoledne zde však už může být chladno. Umístění na jižní straně zajišťuje nejdelší dobu slunečního svitu po celý rok, nutností je však možnost větrání a stínicí technika alespoň pro střešní skla. Zastínění a větrání je rovněž nezbytné u zimní zahrady situované na západ, která bude přes léto nejteplejší místností v domě, protože odpoledne ji bude slunce vyhřívat přímo a večer zahřátý vzduch ještě více oteplovat. Nejméně častá je poloha na severní straně domu. Málo slunce, ale dobré, nestínící světlo je vhodné pro využití jako ateliéru nebo vstupního prostoru do domu.

Materiály pro konstrukci
Pro konstrukci zimních zahrad se většinou používají hliníkové a plastové profily. Hliník je tvarově stálejší a má i delší životnost, plast se vyznačuje lepšími izolačními vlastnostmi a nižší cenou. Pokud jde o barevnost, z širší palety odstínů si můžeme vybrat u konstrukce
hliníkové, nebo častěji používané plastové profily bílé a v imitaci dřeva. Spíše výjimečně se lze setkat s konstrukcí dřevěnou, přestože dobře impregnované dřevo představuje přírodní hmotu blízkou atmosféře zimní zahrady. Hlavním konstrukčním prvkem zimní zahrady je ovšem sklo a polykarbonát které mají výrazný vliv na její funkčnost. Podle polohy (intenzity slunečního záření) volíme k zasklení různé typy skel – od jednoduchých až po účinně chránící proti UV paprskům.

O dalších výhodách zimní zahrady si můžete přečíst na stránce Zimní zahrady a její výhody.

Kontaktujte nás

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.